неділю, 13 квітня 2014 р.

Тема. Лічба. Розрізнення предметів за певною ознакою у групах
Мета. Розрізняти предмети за певною ознакою у групах, вилучати з групи предметів один предмет за певною ознакою, визначати спільні та відмінні ознаки об’єктів, порівнювати предмети за певними ознаками, об’єднувати об’єкти у групу за певною ознакою. 
Обладнання. Малюнки, трикутники, квадратики, яблука і сливки, підручник.
Хід уроку
       I.            Організаційна частина.
Доброго дня, ліси і поля.
Доброго дня, плането Земля.
Щастя й здоров’я всім людям бажаємо.
З радістю в школу до знань поспішаємо.
-         Добрий день, діти!
    II.            Основна частина.
1.     Робота з підручником
-         Діточки, відкрийте свої підручники на сторінці 3.
-         У першому завданні, що ви бачите на малюнку?  (літак, автобус,вертоліт…)
-         А як можна назвати це одним словом ? ( іграшки або транспорт)
-         Отже, діти, літак,автобус,вертоліт ще можна об’єднати в таку групу як транспорт ( або іграшки).
2.     Гра «Четвертий зайвий»
-         Діти,а зараз ми пограємо гру.
-         Подивіться на дошку, що ви бачите на малюнку? (Чашка, рукавиці, шарф, спідничка.)
-         Який предмет на малюнку є зайвий?(чашка)
-         А чому чашка є зайвою? (тому що чашка - це посуд, а все інше – одяг).
-         Отже, діти, ми можемо зробити висновок, що чашка входить до групи посуди, а рукавички, шарф і спідниця входить до групи одягу.
3.     Дітки, подивіться на дошку.
-         Що зображено в першому рядочку? ( трикутники )
-         А що зображено в другому рядочку? ( квадратики )
-         Діти, а чого є більше трикутників чи квадратиків? ( трикутників)
-         Чому трикутників є більше? (тому,що одному трикутнику не вистачає квадратика)
4.     Робота з підручником.
-         Діти, давайте поглянемо в підручник на друге завдання.
-         З кого складається рій? ( з бджолів )
-         А отара? (з овець)
-         А з чого складається букет? (з квітів)
-         Отже, діти ми бачимо, що рій – це група, яка складається з бджолів, отара – це група, яка складається з овець, а букет – це група, яка складається з квітів.
5.     - Діти, подивіться на дошку, що зображено з лівого боку? (яблука)
-         А що зображено з правого боку? (сливки)
-         Чого є більше? (яблук)
-          Чому? (тому, що одному яблуку не хватає сливки).
-         В яку групу можна об’єднати яблука і сливки? (в групу фрукти).
-         Діти, давайте зробимо висновок, що яблука і сливки ми можемо об’єднати в одну групу, яку можемо назвати фрукти.
 III.            Підсумок уроку.
-         Що ми вчилися сьогодні робити?
-         Що вам найбільше запам’яталося?
Отже, діти на сьогоднішньому уроці ми навчились об’єднувати предмети в групи і розрізняти їх за певною ознакою.

-         До побачення!
Тема: «Осінь. Рослини восени»
Мета: формувати уявлення учнів про послідовність змін у природі восени, розкривати зв’язки між живою і неживою природою; розвивати вміння встановлювати  причинно-наслідкові зв’язки, вміння спостерігати  за об’єктами живої і неживої природи; виховувати любов до природи, естетичні смаки.
Тип уроку: урок-екскурсія.
Хід заняття:
      I.            Підготовчий етап.
1.     Підготовка вчителя до екскурсії.
а)    місце екскурсії: ліс.
б)    об’єкти спостережень: дуб і шипшина.
2.     Підготовка учнів до уроку-екскурсії.
-         Сьогодні ми з вами підемо на екскурсії в ліс. Там побачимо рослини лісу,дізнаємось, як вони пристосувались до життя в цьому середовищі.
-         Ми підійшли до лісу. Подивіться на його красу.
-         Які зміни ви помітили?
-         Осінь господарює скрізь, куди не глянь. Що вона зробила з деревами?
-         Дивитесь і милуєтесь: чарівниця пофарбувала усе навколо в червоні,жовті, багряні й мідні кольори. Уже деякі дерева скинули листя.
-         Діти,ми заходимо в ліс, будемо спостерігати які зміни в ньому відбулися порівняно з літом, ще з’ясуємо як зміни неживої природи впливають на живу природу.
а)    Простеження за змінами, які відбуваються у житті рослин з приходом осені.
-         Діти, які зміни відбуваються у житті рослин з приходом осені?
б)     З’ясування як зміни неживої природи впливають на живу природу.
в)     Виявлення пристосування рослин у неживій природі.
г)      Підібрати цікавий матеріал про рослин.
-         Діти, а чи знаєте ви щось про шипшину?
Лікувальні властивості шипшини знайомі людям з давніх часів: на Русі його плоди дуже цінувалися, їх вважали чудодійними. Шипшина - як комора з корисними речовинами і вітамінами. Він знайшов застосування і для зміцнення організму, і для зцілення від різних захворювань. Шипшина - чагарникова багаторічна рослина, представник сімейства розоцвітих. Відомо кілька різновидів шипшини: шипшина коричний, травневий, зморшкуватий, голчастим, шипшина Федченка, шипшина Беггер, собачий.
-         А чи знаєте ви щось про дерево дуб?
Дуб - велике дерево, до 40 метрів заввишки, з товстим стовбуром і звивистими кремезними гілками, які утворюють широкий намет листя - справляє дійсно враження потужності і сили. Це довговічна рослина: іноді дуб живе до двох тисяч років, а столітні дуби зустрічаються дуже часто. У Греції, Іспанії відомі дуби з солодкими жолудями. Дуби бувають літні, зимові та вічнозелені. У літнього рано розпускаються червонувате листя і восени опадають. У зимового дуба листя з довгими черешками з'являється пізно, але восени не опадає, а засохле тримається на гілках всю зиму. У дуба, що росте у Франції, Іспанії, Італії і на Кавказі, зелене листя не сохне і не опадає. Це корковий дуб.
д)     Пригадати правила поведінки серед природи.
-         Дітки, а давайте пригадаємо з вами, які є правила поведінки серед природи.
1)   Потрібно бути дисциплінованими і уважними.
2)   Слухати, що говорить учитель.
3)   Не відокремлюватись від класу.
4)   Не ламати гілок і не рвати без потреби квітів.
5)   Поводитись тихо, щоб не налякати мешканців лісу.
6)   Не руйнувати мурашники і гнізд пташок.
7)   Не брати до рук незнайомих предметів.
8)   Не збирати  ніяких ягід.
9)   Не смітити і не кричати у лісі.
   II.            Основна частина
3.     Проведення уроку – екскурсії.
Зупинка «Чарівні рослини восени»
-         Діти, я зараз вам прочитаю легенди про дуб та шипшину, а ви уважно слухайте.
Легенда про шипшину
Колись, згідно з легендою всі квіти шипшини були білі. Та ось одного разу рано-вранці, коли природа прокидається від сну, Афродіта, гуляючи в саду, побачила квітку дивовижної краси. Це була шипшина.
Ніжні пахощі квіток поширювалися на значну віддаль. Богиня нахилилися над кущем, щоб понюхати диво-квітки і, захоплена їх витонченою красою, хотіла нарвати букет, та лише сильно поколола пальці. Білі пелюстки квіток зросилися кров'ю богині і з того часу вони зберігають цей колір.
Легенда про дуб
Існує стара легенда про дуб. Красивий парубок покохав молодицю. Хотіли вони одружитися та кляті вороги на Русь набігли. І пішов парубок землю рідну захищати. Просив він дівчину, щоб пам’ятала та чекала його. Проте, не витримала молодиця і віддала своє серце іншому. Повернувся парубок додому і заплакав з відчаю. Не став їй докоряти, а лише просив Бога зробити його дубом в її садочку. Щоб виходила вона в садочок і слухала, як він плаче, щоб кожного мандрівника міг він своїми гілками вкрити і розповісти про свою долю. І зробив його Бог дубом в тім садочку, і тепер, кожен раз коли відпочиваєш під дубом, чуєш розповідь про долю того парубка.
Дидактична гра «Впізнай рослину на дотик»
-         Діти,заплющіть свої очка. ( вчителька дає в руки плід шипшини, калини, листочки шипшини, ліщини, дуба, діти повинні відгадати, що це є)
Прислів’я та приказки.
-         Діти, а чи знаєте ви прислів’я чи приказки про осінь чи про рослини восени?
1)     В осінній час сім погод у нас: сіє, віє, крутить, мутить, припікає й поливає.
2)     Осінь збирає, а весна поїдає.
3)     Якщо у вересні на дубах багато жолудів, чекай багато снігу перед Різдвом.
4)     Восени день блисне, а три кисне.
5)     Жовтень ходить по краю та виганяє птиць із гаю.
6)     Плаче жовтень холодними сльозами.
Цікаві факти
1)     У різні часи і у різних місцевостях місяць жовтень називали по-різному - зазимник, листобій, перелітник. А ще – весільником, адже в цю пору закохані ставали на рушничок щастя. Та прижилася і залишилася нинішня ностальгійно-прониклива назва — жовтень.
2)     Колір, якого набуває листя дерев восени, залежить від того, по який бік океану знаходиться ліс. Якщо в Північній Америці та Східній Азії осінні ліси полум'яніють відтінками червоного, то в Європі листя забарвлюється зазвичай в жовтий.
Зупинка «Народознавча»
4.     Народознавчий матеріал.
-         Дітки, послухайте загадки і постарайтесь їх відгадати.
1)    Коли це буває,
Що клен запалає?
А прихопив морозець
Та повіяв вітерець,
Весь вогонь на землю впав,
Зовсім клен без листя став.
(Восени)
2)    Чарівник прийшов у ліс,
Фарби, пензлика приніс.
У діброві та садочку
стали жовтими листочки.
(Жовтень)
3)    Батько тисячу синів має,
Кожному шапочку справляє.
(Дуб)
4)    У вінку зеленолистім,
У червоному намисті
Видивляється у воду 
На свою хорошу вроду.
(Калина)
5)    Стрімко вибігли на гору
Дві подружки білокорі.
Дощик їм полоще кіски.
Звуть подружок цих…
(Берізки)
6)    Квітка пишна, квітка гожа,
На троянду трішки схожа.
На кущах вона зростає.
Хто із вас цю квітку знає?
(Шипшина)
III.            Заключна частина.
5.     Підсумок екскурсії.
-         Діти, чи сподобалось вам у лісі?
-         Що нового ви дізнались і побачили?
-         Про які рослини ми сьогодні говорили?
6.     Домашнє завдання творчого характеру.

-         Діти, на домашнє завдання намалюйте малюнок «Осіння прогулянка».

пʼятницю, 11 квітня 2014 р.

Тема:  Незнайко на містку
Мета:  удосконалити вміння працювати мишкою у програмі “ Незнайко на містку ”, закріпити  правила правопису, підвищити інтерес до роботи з комп’ютером, розвивати вміння практично застосовувати набуті знання;
Тема. "Сонячне світло і тепло"
Мета. Збагатити знання про Сонце як небесну зірку. Ознайомити учнів із
значенням сонячного тепла і світла. Розширити уявлення про сонячні промені, особливості їх падін­ня на поверхню Землі, про висоту сонця на небосхилі, про значення світла і тепла в природі;розвивати вміння порівнювати, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки у природі, Пробуджувати інтерес до навколишнього світу; виховувати почуття любові до живого, доброту і людяність, виховувати бажання пізнавати природу, бачити її красу та  охороняти й примножувати природні багатства.
Тип уроку: комбінований.
Тема. "Введення в храм Пресвятої Богородиці та свято першої коляди"
Мета: ознайомити дітей із святом "Введення в храм Пресвятої Богородиці та першої коляди", особливостями його святкування, звичаями, традиціями; виховувати шанобливе ставлення до звичаїв і традицій українського народу; розвивати пам’ять, увагу, мислення.
Обладнання: кольорова крейда, слова для складання прикмет, легенда, колядки для конкурсу.
Тема. "Мова моя барвінкова"
Мета: формувати розуміння про українську мову, розширити знання про         красу української  мови; виховувати любов і повагу до рідної мови; розвивати пам'ять, увагу.

пʼятницю, 4 квітня 2014 р.

Тема. "Усі професії потрібні, усі професії важливі"
Мета: розширити знання учнів про професії, виховувати повагу до людей різних професій, шанобливе ставлення до праці, розвивати почуття відповідальності.
Обладнання: відео, презентація до загадок, презентація до вікторини, сумочка, ілюстрації до гри "Кому, що потрібно для роботи?".